top of page

ZAŠTO JE VIŠEDIMENZIONALNI AIDAN GORI OD JEDNODIMENZIONALNOG BIGA?

  • Writer: Manari
    Manari
  • Nov 15, 2025
  • 3 min read

Evo mene opet o omiljenoj mi seriji, uvijek je vječno vrelo inspiracije. Nikada neću oprostiti producentima što su na kraju napravili najmanje realističan scenarij koji može postojati, a to je idilična priča Biga i Carrie. Svima je jasno da to svakako nije bila ljubav, a šanse da nekada i postane nemoguće su, ali ne toliko zbog egocentričnog Biga, nego zbog njegove užasne, predvidljive i loše napisane jednodimenzionalnosti.

Mi o Bigovu karakteru ne poznajemo ništa. Znamo ga jedino iz Carriene vizure, i ono što vidimo, očajno je i nimalo impresivno, ali njoj zanimljivo iz razloga o kojima sam već pisala prošli tjedan. Šanse za to da netko tako vividan, živahan i navodno otvoren poput Carrie uopće može pasti na tzv. šarm lika o kojemu apsolutno ništa ne možemo zaključiti zapravo bi bile vrlo minorne, ali kako su pisci odlučili pretvoriti Carrie u osobu koja uvijek lovi nemoguće, odjednom je Big nekakav ideal.

Ipak, Big nema karakter. Jednostavno nema. Recite mi jednu njegovu karakteristiku osim egocentričnosti, nešto pozitivno, a što nije u vezi s Carrie? Razumijem, ona je pripovjedačica. Ali Big je, ako bih ostala vjerna njezinu karakteru, njoj trebao biti jako dosadan i neinspirativan. Niti je pratio njezin rad (osim kada mu to odgovara i kada je riječ o njemu), niti ga je zanimalo išta o njezinu životu, niti je ikada izgovorio ijednu suvislu rečenicu u seriji, a ni u filmu. On je nekakva mistična figura koja iskače u limuzini ili koja predstavlja moć i novac kada je to potrebno za radnju, a onda postane Carrien dečko i muž iako zapravo ne želi biti njezin dečko, a najmanje muž.

Carrie, koja uopće nema potrebu za vezivanjem jer je opsjednuta dramom, odjednom postaje ovisna o toj muškoj figuri, a samo zato što ga ne može imati. On je netko tko nije iz njezina miljea, ali prvotna privlačnost trebala bi ispariti, ako sam dobro zamislila Carrie s početka serije, već kada su njegovi dijalozi s njom postali svedeni na isključivo tri teme. Ali, producenti, scenaristi, tko god, odlučili su što se može najbolje prodati i tko će Carrie, što sam već pisala, u budućnosti osigurati najbolji ormar s cipelama jer s karijerom spisateljice u New Yorku, koliko god uspješna bila, teško bi mogla priuštiti sve ono za čim žudi. Big je teški, teški promašaj i njegova kemija s Carrie meni je osobno nepostojeća. Čak mi je i njegova gluma ponekad ravna linija, u skladu s njegovim nedostatkom karaktera, za što sam glumac možda i nije kriv.

Unatoč svemu, postoji netko gori od Biga, a to je sveamerički, sveprisutni, svenametljivi Aidan koji se miješa u skoro svaku Carrienu odluku, a publika ga, iz nekog razloga, voli. Mislim da je to nastalo iz antipatije prema Carrie i jer su oni željeli da se ona promijeni u neku tradicionalnu, finu ženicu koja peče kolače.

Ne, to nije Carrie i nikada neće biti. Koliko god mana imala, kao i svi mi, velika je Aidanova pogreška što ju je otpočetka želio prisvojiti i preusmjeriti je - ne na pravi put kako je on to zamišljao, nego na njegov put koji je smatrao ispravnim. Naravno, uopće je ne krivim što je veza doživjela fijasko i što ju je želio vezati - voljela bih da je Carrie drukčije modelirana jer sam zaista smatrala da postoji potencijal i općenito volim Carrie, ali Carrie se jednostavno željela vezati uz neke druge vrijednosti u životu. Ne slažem se s vrijednostima njezina lika, ali djelomično se i slažem s nekim njezinim stavovima, i ne mislim da bi muškarac trebao promijeniti ono što ona jest, koliko god klišejizirano napisana.

Užasno me živcira i Aidanova višedimenzionalnost koja ga prikazuje boljim nego što on stvarno jest, a opet, čini mi se da i to kamuflira njegov nedostatak karaktera. Nipošto nije bio dobar par s našom protagonisticom, ali zanima me kako su milijuni zaključili da je trebala birati njega? To je bilo predviđeno za propast, previše su različiti. Možda mi je čak i gora Aidanova nasrtljivost i posesivnost u nekim situacijama, i sad ću napisati jedan tzv. hot take - ne krivim toliko Carrie što se nagonski upustila u bijeg od svega toga. Više je on manipulirao njom nego ona njime.

Ni jedan ni drugi, karakterizirani kao najveće Carriene ljubavi, a bez ikakve karakterizacije, ne pripadaju s njom na završetku. Neki su manji karakteri bili puno bolji izbor po mom mišljenju, njih ću možda opisati neku drugu subotu.

Barem su, ako ništa drugo, u jednoj ili više epizoda pokazali neku drugu dimenziju osim žudnje za glavnim ženskim likom u seriji.

Ali, rekla bi jedna pjesma, predstava mora ići dalje, a tu je i scena bez koje Carrie, realno, ne može niti ne želi živjeti.

 
 
 

Recent Posts

See All
3. ZAVIST

Dječak je svakog dana iz prikrajka promatrao sve ljude koje nije volio. Izgledali su sretno, voljeno, drukčije. Kako su oni više cvali, tako je on sve više venuo. Izgubio je svaku nadu da će pronaći p

 
 
 
2. USPJEH

Jednoga dana Dječak se odlučio promijeniti i promatrati ljude kako bi se uklopio u njihovu svakodnevicu i stvorio vlastitu. Ponekad se osjećao kao uhoda, ponekad kao čudak, a ponekad kao jedan neshvać

 
 
 
1. POVRŠINA

Jednom davno postojao je jedan Dječak. Jednog sunčanog dana, onog dana kada bajke obično započnu svoje putovanje, Dječak je odlučio nešto promijeniti. Nije mu više bilo do posvete drugima, sada je žel

 
 
 

Comments


Join my mailing list

Thanks for submitting!

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page